Strona główna Podróże z plecakiem Północ Tajlandii – czemu nie jechać w sezonie turystycznym

Północ Tajlandii – czemu nie jechać w sezonie turystycznym

przez Marcin T

Północ Tajlandii jest  często odwiedzanym  regionem Tajlandii. Takie miasta jak Chiang Rai, Pai, Mae Hong Son przyciągają turystów nie tylko pięknymi świątyniami czy lokalnym ulicznym jedzeniem. Zachwycają przede wszystkim cudownymi widokami gór, dolin i jezior. Jednakże dla każdego z tych miast i ich okolic punktem startowym jest Chiang Mai – największe miasto na północy Tajlandii. Mało kto wie jednak, że przez dwa-trzy turystyczne miesiące w roku jest to również jedno z najbardziej zanieczyszczonych miast na świecie. Podobnie  wymienione wcześniej miasta i cała północ Tajlandii. Przez to odwiedzając ten region między lutym a kwietniem można się mocno zawieźć. Może dojść do sytuacji, że nie dość że nie zobaczymy żadnych widoków, to co więcej pogorszy się nasze zdrowie.

Poziom zanieczyszczeń w północnej Tajlandii

Kilka dni temu (13.03.2019) Chiang Mai znalazło się na czele najbardziej zanieczyszczonych miast na świecie. Według statystyk zbieranych w ramach projektu World Air Quality Index, największe miasto na północy Tajlandii “uzyskało” wynik 230 w skali AQI (Air Quality Index – im większy wskaźnik AQI, tym gorsza jakość powietrza). Według lokalnej gazety Bangkok Post był to godzinny odczyt, który na stacjach monitorujących pojawił się około godziny 16:00.

W dodatku, od tego dnia sytuacja się pogorszyła, by dojść do apogeum w dniu 15.03.2019. W tym dniu wskaźnik jakości powietrza przez kilka godzin utrzymywał się na poziomie powyżej 400 jednostek. Co więcej, dla niektórych stacji pomiarowych kilkukrotnie zbliżył się nawet do 500 jednostek. 

Dla łatwiejszego zrozumienia skali zagrożenia – każdy wynik powyżej 300 jednostek AQI oznacza sytuację zagrażającą życiu.

Sytuacja w najgorszym momencie w dniu 15.03 (www.aqicn.org)

Stężenie pyłów PM2.5 przez kilka godzin przekraczało 300 µg/m3, a w uśrednieniu dobowym – 200 µg/m3. Dla porównania w najgorszym dniu 2018 roku w Krakowie według danych WIOŚ Kraków stężenie pyłów PM2.5 wyniosło 136 µg/m3 z maksymalną wartością 177 µg/m3. Dałoby to AQI na poziomie 193.

Różnica widoczności w dniu 15.03 i innym, przejrzystym dniem. Fot. CMU CCDC

Dlaczego jakość powietrza w północnej Tajlandii jest aż tak zła?

Taki wynik nie jest odosobnionym przypadkiem, gdyż sytuacja powtarza się co roku pomiędzy lutym, a kwietniem. Według portalu CityLife Chiang Mai:

W dniu 6 marca 2018 roku skażenie powietrza w Chiang Mai w dobowym uśrednieniu wyniosło 183.

Z kolei według portalu Chiang Mai Air:

Skażenie powietrza cząsteczkami PM2.5 w marcu 2018 roku było o 14% wyższe niż w 2017 roku.

Tak wysoki poziom skażenia powietrza spowodowany jest kilkoma czynnikami, z których największą rolę gra wypalanie pól przez rolników. Podobnie jak jeszcze w wielu miejscach w Polsce, tak i tutaj rolnicy w ten sposób przygotowują swoje ziemie pod nowe uprawy. Oficjalnie wypalanie traw jest karane i zdarzają się aresztowania rolników. W rzeczywistości skala procederu jest nieporównywalnie duża do ilości nakładanych kar. Trudno również szukać odpowiednich programów edukacyjnych, przestrzegających przed tym szkodliwym zarówno dla środowiska, jak i samej gleby procederze. Co więcej, jak wskazuje lokalna gazeta Bangkok Post problem jest również ekonomiczny:

Rząd powinien znaleźć sposób na zniechęcenie rolników (…) uruchamiając dla nich dopłaty.

Większości rolników z biednych regionów północnych, po prostu nie stać na bezpieczne i ekologiczne metody rekultywacji gleby. Całość komplikuje jeszcze górzyste otoczenie i brak opadów deszczu, który potrafi trwać nawet od października do kwietnia. W rezultacie, ta niebezpieczna sytuacja dla zdrowia utrzymuje się zazwyczaj między połową lutego, a połową kwietnia.

Aktualny stan jakości powietrza w turystycznych miastach północy Tajlandii:

Jak sprawdzić aktualny poziom zanieczyszczeń

Skala AQI (Air Quality Index) jest współczynnikiem określającym zanieczyszczenia powietrza w czasie rzeczywistym. Został on zaproponowany przez amerykańską agencję rządową EPA (United States Environmental Protection Agency) i jest jednym z najczęściej stosowanych do określenia jakości powietrza. Wiele państw stosuje swoje własne indeksy (Polska nie jest tu wyjątkiem), jednak to AQI jest używany w projekcie World Air Quality Index. Projekt ten poprzez strony https://waqi.info/ i https://aqicn.org dostarcza dane z ponad 10 tysięcy stacji meteorologicznych na całym świecie. Dzięki temu, w prosty sposób można porównać jakość powietrza w różnych miejscach w czasie rzeczywistym. Jeżeli preferujecie dostęp poprzez aplikację na telefon, to w szczególności polecam aplikację AirVisual, którą można ściągnąć tutaj:

Szczególnie warto się w nią zaopatrzyć, jeżeli wybieracie się na północ Tajlandii w sezonie turystycznym.

Skala AQI

Skala AQI działa w oparciu o współczynnik PM2.5 określający sumaryczną wagę najniebezpieczniejszych dla zdrowia cząsteczek o średnicy nie większej niż 2,5 μm (mikrometra) na 1 m3 (metr sześcienny). AQI definiuje sześciostopniowy podział jakości powietrza. Przedstawiam go poniżej wraz z możliwymi skutkami i ostrzeżeniami dotyczącymi poszczególnych stopni.

AQI PM2.5 (µg/m3)
PM10 (µg/m3)
Poziom jakości powietrza Ostrzeżenie zdrowotne
0 – 50 < 12 < 54 Dobry Brak
50 – 100 12 – 35.5 55 – 154 Umiarkowany Dzieci i dorośli prowadzący aktywny tryb życia oraz osoby z chorobami układu oddechowego powinny ograniczać długotrwały wysiłek na zewnątrz.
100 – 150 35.5 – 55.5 155 – 254 Niezdrowy
dla wrażliwych osób
Dzieci i dorośli prowadzący aktywny tryb życia oraz osoby z chorobami układu oddechowego powinny ograniczać długotrwały wysiłek na zewnątrz.
150 – 200 55.5 – 150 255 – 354 Niezdrowy Dzieci i dorośli prowadzący aktywny tryb życia oraz osoby z chorobami układu oddechowego powinny unikać wysiłku na zewnątrz. Pozostałe osoby powinny ograniczać długotrwały wysiłek.
200 – 300 150 – 250 355 – 424 Bardzo niezdrowy Dzieci i dorośli prowadzący aktywny tryb życia oraz osoby z chorobami układu oddechowego powinny unikać wszelkiego wysiłku na zewnątrz. Pozostałe osoby powinny ograniczać jakikolwiek wysiłek.
300 – 500 250 – 500 425 – 604 Niebezpieczny Każdy powinien unikać wszelkiej aktywności fizycznej na zewnątrz

Jak się zabezpieczyć przed smogiem

Widząc w Europie azjatyckich turystów, którzy zasłaniają twarz maseczkami, często wywołuje w nas to uczucie śmiechu. Po blisko dwutygodniowym pobycie w Chiang Mai, można jednak nabrać pokory i zrozumieć skąd takie przyzwyczajenia. Niemniej, istnieje kilka sposobów jak uniknąć smogu na północy Tajlandii:

Po pierwsze, nie wychodź z pokoju i ogranicz wszelką aktywność sportową – wiem, przecież nie po to odwiedzamy Tajlandię, by siedzieć w domu;

Po drugie, Przyjedź na północ Tajlandii w porze deszczowej – w porze suchej bezpieczniej jest przebywać na południu Tajlandii. Chiang Mai i okolice można zwiedzać w porze deszczowej, która (podobno) nie jest aż tak uciążliwa jak mogłoby się wydawać. Szczególnie, jeżeli przyjedziemy między majem a lipcem;

Po trzecie i najważniejsze, będąc w Chiang Mai załóż maskę z filtrem – zwykłe chirurgiczne maski dostępne w popularny sklepach zupełnie się nie sprawdzają. Aby mieć pewność filtrowania niebezpiecznych cząsteczek, należy nosić maskę z oznaczeniem N95 lub N99, które filtrują odpowiednio 95% i 99% cząstek o wielkości powyżej 0.3 µm. Maski takie można dostać w aptekach lub sieci sklepów HomePro, a ich koszt to 50-150 THB/szt (6-18 zł). Polecam maski firmy 3M. Północ Tajlandii jest w nie zaopatrzona dość dobrze.

Maski 3M z filtrem N95 występują w różnych kolorach
Maska 3M 9501 (N95) posiada osobny filtr powietrza
Nawet na 16 piętrze wyraźnie widać smog
0 komentarz
3

You may also like

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o