Strona główna Podróże z plecakiem Pociągi na Sri Lance. Piękna trasa Ella – Kandy

Pociągi na Sri Lance. Piękna trasa Ella – Kandy

przez Marcin T

Od dziecka lubiłem obserwować pociągi. Moja babcia co jakiś czas powtarza, że jako dwulatek kazałem się prowadzić na dworzec kolejowy, by oglądać przejeżdżające składy. Od tamtego czasu tak dużo się nie zmieniło. Przejazd koleją to zdecydowanie mój ulubiony sposób podróżowania. Kilka lat temu przejechałem pociągiem z Moskwy do Pekinu. Marzy mi się też podróż ze stolicy Wietnamu aż do Warszawy. Również na Sri Lance nie mogłem odpuścić przejazdu koleją. Mimo, że zajmuje ona więcej czasu, to jest zdecydowanie przyjemniejsza. Jak wyglądają pociągi na Sri Lance i dlaczego trasa Ella – Kandy jest warta odbycia? O tym niżej.

Pociągiem przez Sri Lankę

Pociągi na Sri Lance jeżdżą wolno, po starych torach

Jeżeli tylko mogę, to zawsze wybiorę pociąg jako środek transportu. Szczególnie przejazdy w niższych klasach, mimo że  są najmniej wygodne, pozwalają podglądać życie lokalnej społeczności. To tutaj ludzie potrafią jeździć na siedzeniu ze zwierzętami gospodarczymi, podczas gdy ich dzieci biegają po pociągu zaczepiając nielicznych turytów. Życie z okien pociągu wygląda zupełnie inaczej niż z okien autobusu. Gdy pociąg przejeżdża przez tereny zamieszkałe, widać jak ludność mieszkająca przy torach suszy na nich swoje ubrania. Często tory służą też jako najlepszy pieszy szlak komunikacyjny między pobliskimi wioskami. Raz pociągiem będziemy jechać wzdłuż wybrzeża, innym razem będziemy widzieć z okna góry i porastające je plantacje herbat.

Sieć kolejowa na Sri Lance (www.seat61.com)

Jak wygląda podróż pociągiem na Sri Lance?

Pociągi są wolne, często się spóźniają, nie ma w nich klimatyzacji. Mają jednak niewątpliwe zalety. Poza swoim klimatem i tymi wymienionymi wyżej  są tanie i zupełnie nieturystyczne (pomijając trasę Ella – Kandy, o której piszę niżej). Wagony są przede wszystkim w standardach 2 i 3 klasy. Druga klasa to cztery dzielone fotele w ułożeniu bezprzedziałowym. Trzecia klasa to dwie (twarde) kanapy dwu- i trzyosobowe również w ułożeniu bezprzedziałowym. Pierwsza klasa występuje rzadko, tylko na turystycznej trasie i jest zdecydowanie zbyt droga na wątpliwą jakość, którą oferuje.

Trzecia klasa. Pociąg Ella – Kandy. Rzadko spotykany wagon z miejscami rezerwowanymi był w połowie pusty.

W większości pociągów na Sri Lance miejsca występują bez rezerwacji. Jest to jednoznaczne z tym, że bilety w kasach nigdy się nie kończą. Prowadzi to do sytuacji, w której pociągi na Sri Lance bywają często bardzo zatłoczone – szczególnie w godzinach szczytu i zawsze w okolicach Colombo. Dochodzi przez to do walk o miejsca. Mianowicie, gdy tylko ktoś zobaczy puste miejsce, to rzuca się na nie wadząc na kogokolwiek w okolicy. Nieważne, czy na swojej drodze ma dziecko, staruszkę, czy biednego turystę z kulami (czyt. mnie). A teraz wyobraźcie sobie co się działo, gdy wsiadaliśmy do pociągu w Colombo (stolica Sri Lanki) na pierwszej stacji. Jeżeli miałbym to do czegoś porównać, to idealnie pasuje tutaj, to co się dzieje podczas promocji na karpia w Lidlu tuż przed świętami.

Piękna trasa z Ella do Kandy (lub z Kandy do Ella)

Trasa Ella – Kandy obfituje w przepiękne widoki

Nasze odczucia z podróży

Nawet jeśli odstrasza was tłok lub powolny przejazd pociągu, to jest jedna trasa którą trzeba przejechać. Jest to malownicza trasa z Ella, przez Nuwara Eliya do Kandy, znana również jako “blue train” (tylko na tej trasie wagony mają niebieski kolor). Oczywiście nie ma znaczenia czy jedziecie z Ella do Kandy, czy z Kandy do Ella. W obie strony ta trasa będzie tak samo zjawiskowa. Przez blisko sześć godzin pociąg jedzie od doliny do doliny, pomiędzy górami, objeżdżając niektóre z nich. Po drodze mija mnóstwo zielonych upraw herbat, rzek i wodospadów. Trasa pociągu wije się z lewej do prawej, co pozwala na zrobienie wielu pięknych zdjęć pociągu. Jak to na Sri Lance – jedzie się tu z otwartymi drzwiami. Nikt się nie przejmuje jeśli stoicie cały czas w drzwiach lub siedzicie sobie na schodkach. Podejrzewam, że nawet jakbyście wypadli lub wyskoczyli z pociągu, to też nikt by się nie przejął.

Pociąg przez całą drogę jedzie z otwartymi drzwiami

Jak się przygotować do podróży?

W ciągu dnia są dwa pociągi kursujące na tej trasie. W trakcie naszego pobytu na Sri Lance (styczeń 2019) odjeżdżały one z Ella o 6:47 i 9:47. Dla osób znających moją silną potrzebę spania do południa zaskoczeniem może być fakt, że wybraliśmy ten wcześniejszy przejazd. Na szczęście od naszego gospodarza dostaliśmy prowiant na drogę, więc nie musieliśmy jechać o pustych żołądkach. Nawet jeśli nic byśmy nie dostali, to w pociągu lub na każdej stacji można kupić wyśmienite jedzenie i przekąski od lokalnych sprzedawców.

Gdy nie jedzie pociąg, tory zamieniają się w szlak pieszy między okolicznymi wioskami

Planując przejazd tą trasą warto zaopatrzyć się w bilet 1-2 dni wcześniej. Jest to popularna trasa i potrafi być oblegana przez turystów. Wyjątkowo na tej linii są również dostępne bilety z rezerwacją miejsc zarówno w 2, jak i 3 klasie. Są one wyraźnie droższe od tych dostępnych bez rezerwacji, ale dodatkowy koszt rekompensuje nam brak konieczności walki o miejsce. Dużą zaletą miejsc rezerwowanych w 3 klasie jest to, że te wagony znajdują się na początku lub końcu składu. Dzięki temu będziemy mieć możliwość wykonania świetnych zdjęć całego pociągu.

Widoki po drodze zmieniają się co chwilę. Czasem będą to rzeki i wodospady, czasem pola herbaciane

Ceny biletów na pociągi na Sri Lance

  • bilet Negombo – Colombo, Colombo – Galle (3/2 klasa bez rezerwacji): 300 LKR (ok. 6zł)/os;
  • bilet Ella – Kandy (3 klasa z rezerwacją): 400 LKR (ok. 8zł)/os.

Kopalnią wiedzy na temat poruszania się pociągami po całej Azji jest portal Seat61. Zachęcam do skorzystania.

Jeżeli jesteście ciekawi jak dla odmiany wygląda szalona podróż autobusem w tym kraju, to zapraszam do przeczytania artykułu Autobusy na Sri Lance. Szaleństwo czy oszczędność?

Dworzec w Ella tuż przed przyjazdem naszego pociągu
Druga klasa pociągu na Sri Lance
Trasa pociągu między Colombo a Galle biegnie głównie wzdłuż wybrzeża
Wymiana tokenu pierwszeństwa na jedno liniowych torach
Prace przy torach zostają przerwane na czas przejazdu pociągu
Widok z pociągu
Oficer zawiadujący stacją
W trakcie przejazdu można łatwo kupić jedzenie
Milionowe zdjęcie wykonane przez chińskie turystki
Widok z pociągu
Orzeszki kupione od sprzedawcy w pociągu
Pociąg przejeżdża - jest chwila na rozmowę
Widok z pociągu
Pociąg wyjeżdżający z tunelu

0 komentarz
1

You may also like

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o